گفت و گو با ضیا الدین دری کارگردان سینما و تلویزیون:

مشکلات معلولین را نباید با ترحم نشان داد

ضیا الدین دری از جمله کارگردان هایی است که تا به حال کارهای متفاوتی را ساخته است که محبوب ترین آن سریال کیف انگلیسی بود او از جمله کارگردان هایی است که نگاه ویژه ای به جامعه و مردمش دارد از دری خواستیم تا نظرش را درباره جشنواره پرواز برایمان بگوید و او این گونه پاسخ گوی مان شد.

*سینما چه کمکی می تواند به معلولان بکند؟

**فیلم سازان باید در آثار خود و کارهای دراماتیک رایج  غیر مستقیم به مسائل و مشکلات  معلولان بپردازد و در حاشیه قرار دهند. فیلم ها اگر جنبه ترحم آمیز داشته باشد و اشک مخاطب را در بیاورد درست نیست. در حال حاضر آمار معلولان در کشور ما خیلی بالاست. نمی شود مسائل و مشکلات شان را با اشک و آه و ناله به تصویر کشید و کار درستی هم نیست، باید معلولان را به گونه ای به تصویر بکشیم و بگوییم که جامعه به فکر آن ها هست.

*چگونه می شود به معلولین کمک کرد؟

** امکاناتی باید در نظر گرفت تا رفت و آمد برای شان سهل باشد مثلا آن ها باید از ویلچر های مخصوص و خیلی مدرن برخوردار باشند. اتوبوس های معمولی که مردم عادی سوار می شوند باید امکاناتی داشته باشند که وقتی یک معلول را هر نقطه خیابان می بینند جلوی او ترمز کنند و اتوبوس ها باید امکاناتی داشته باشد تا فرد معلول به سهولت سوار شوند. ما باید روی این مسائل کار کنیم.

*افراد معلول از یک فرد سالم شاید توانایی بیشتری در ارائه کارها داشته باشد البته مهم اعتمادی است که باید به آن ها درجامعه شود.

**باید مشاغلی برای معلولان در نظر گرفته شود که آن ها هم هر روز صبح مانند یک فرد معمولی از منزل خارج شوند و سر کار روند و از حداکثر امکانات آن ها استفاده شود. توانایی های شان در جای جای آثار دراماتیک ظاهر شود مثلا در فیلمی فرد معلول را خیلی عادی ببینیم که منشی یا مدیر است، با ویلچر خود حرکت می کند، پاسخ تلفن ها و مردم را می دهد، با کامپیوتر کار می کند و سپس در آسانسور مخصوص خودش به منزل باز می گردد.

*بهترین فیلمی که درباره معلولان دیدید ، چیست؟

من جنس فيلم هايى كه براى معلولان ساخته مي شوند را قبول ندارم . زمان اين نوع فيلم ها گذشته است. مردم ما مهربانند اما در مواردى تابع قوانين نيستند. ما بايد غير مستقيم به مردم بياموزيم كه در رفتارهاى اجتماعى خود با معلولان علمى عارى از ترحم باشند.

This post is also available in: English

پشتیبانی توسط MoboWeb